• +385 (0)99 418 4182
  • info@intrastat-eu.hr
Korisnik
  • Početna
  • Intrastat Izvještavanje
    • Što je Intrastat?
    • Tko su obveznici Intrastat izvještavanja?
    • Kako vam mi možemo pomoći?
  • O nama
  • Usluge
    • Prijave u Intrastat
    • Prikupljanje podataka
    • Izrada i prijava Intrastat izvještaja
  • Blog
  • Kontakt

EU - najveća zona na svijetu slobodnog putovanja

  • Intrastat izvještavanje
  • Blog
  • Dodatne informacije
  • EU - najveća zona na svijetu slobodnog putovanja

EU - najveća zona na svijetu slobodnog putovanja

13 lis 2023
#Europodručje #Eurozona #putovanje europom #EU putovanje #Europa #slobodno putovanje #viza #Euro #kupnja u eu #putovanje željeznicom u eu #putovanje zračnim putem u eu #cestovno putovanje u eu #putovanje vodnim putem u eu #Intrastat

Europa se može pohvaliti tisućljetnom povijesti, bogatom kulturnom baštinom i prekrasnim krajolicima. Stoga ne čudi što se upravo u Europi nalaze neka od najpopularnijih turističkih odredišta svijeta.

Kao i milijuni posjetitelja koji dolaze iz prekomorskih zemalja, i građani Europe vole upoznavati brojne gradove i države koji su im nadohvat ruke.

Europljanima je danas putovanje EU-om jednostavno kao i putovanje matičnom zemljom jer je provjera putovnica uglavnom ukinuta. Putovati Europom postalo je još jednostavnije otkad je u 20 država članica EU-a uvedena zajednička valuta euro. Stvaranje jedinstvenog tržišta na kojem se ljudi, roba, usluge i novac mogu slobodno kretati omogućilo je veći izbor i niže cijene.

Kad putujete u zemlje koje nisu dio schengenskog područja ili se vraćate iz njih, morate pokazati valjanu putovnicu ili osobnu iskaznicu. Na vanjskim granicama EU-a podaci svih putnika, uključujući građane EU-a, sustavno se provjeravaju u relevantnim bazama podataka.

Iako vam za graničnu kontrolu unutar schengenskog područja nije potrebna putovnica, na putovanju EU-om morate imati važeću putnu ispravu (putovnicu ili osobnu iskaznicu) jer bi to moglo biti potrebno radi identifikacije ili iz sigurnosnih razloga. Djeca moraju imati vlastitu putovnicu ili osobnu iskaznicu. Imajte na umu da je za identifikaciju valjana samo isprava koju vam je izdalo vaše nacionalno tijelo.

Prije putovanja izvan EU-a provjerite koje su sve isprave potrebne u odredišnoj državi.

Viza

Državljanima više od 100 zemalja potrebna je viza za posjet EU-u. Popis zemalja čiji državljani moraju imati vizu za putovanje u Irsku donekle se razlikuje od ostalih zemalja EU-a.

Zahtjev za vizu možete podnijeti u konzulatu ili veleposlanstvu države članice EU-a koju planirate posjetiti (ili države članice koja je vaše glavno odredište). Ako imate schengensku vizu, možete putovati u sve zemlje schengenskog sustava. Ako imate valjanu vizu za dugoročni boravak ili dozvolu boravka koju je izdala članica schengenskog sustava, možete boraviti u drugim zemljama schengenskog područja do 90 dana. Za putovanje u državu članicu EU-a koja nije članica schengenskog sustava možda će vam trebati nacionalna viza.

Državljanima više od 60 zemalja i teritorija nije potrebna viza za putovanja u EU kraća od 90 dana. Posjetitelji iz tih zemalja 2024. morat će podnijeti zahtjev za odobrenje putovanja u ETIAS-u. Ono će biti potrebno osobama koje putuju u bilo koju zemlju unutar ili izvan schengenskog područja s popisa u prethodnoj tablici, osim Irske. Zahvaljujući novom sustavu povećat će se sigurnost i izbjeći zastoji na granicama.

Euro

Trenutačno se eurom (EUR) koristi više od tri četvrtine građana EU-a, odnosno, otprilike 347 milijuna ljudi u 20 država članica EU-a: Austriji, Belgiji, Cipru, Estoniji, Finskoj, Francuskoj, Grčkoj, Hrvatskoj, Irskoj, Italiji, Latviji, Litvi, Luksemburgu, Malti, Nizozemskoj, Njemačkoj, Portugalu, Slovačkoj, Sloveniji i Španjolskoj. Euro je nacionalna valuta Andore, Monaka, San Marina i Vatikana, u skladu sa sporazumom s EU-om. Eurom kao de facto valutom služe se još neke zemlje i teritoriji, kao što su Kosovo i Crna Gora.

Danas prekogranična plaćanja u eurima, uključujući podizanje gotovine na bankomatima i plaćanja karticom, građane EU-a koštaju isto kao u njihovoj zemlji, iako onima koji žive izvan europodručja i dalje može biti naplaćena naknada za konverziju valute. Osim toga, sad možete jednostavno provjeriti i usporediti naknade za konverziju pri plaćanju karticom ili podizanju gotovine u inozemstvu.

Ako izgubite bankovnu karticu ili vam je ukradu, odmah nazovite izdavatelja kartice da je blokira. Prije puta zabilježite broj koji u tom slučaju trebate nazvati.

Ako ulazite u EU ili izlazite iz njega s 10 000 eura gotovine ili više (ili s odgovarajućim iznosom u drugoj valuti), to morate prijaviti carinskim dužnosnicima.

 

KUPNJA PROIZVODA UNUTAR EU-a

Kad putujete državama članicama EU-a, ne postoji ograničenje količine proizvoda koje možete kupiti ili ponijeti sa sobom ako su za osobnu uporabu, a ne za preprodaju. Porezi (PDV i trošarine) uključeni su u cijenu proizvoda, što znači da na tu cijenu u drugim državama članicama EU-a nije potrebno plaćati druge iznose.

Međutim, za robu koja podliježe trošarinama, kao što su alkohol i duhanski proizvodi, vrijede posebna pravila. Svaka zemlja može odrediti referentne količine duhanskih proizvoda ili alkohola koje se smiju unijeti za osobnu uporabu. Ako nosite veću količinu takve robe, možda ćete morati dokazati da nije namijenjena komercijalnoj uporabi. Međutim, vrijednosti koje države odrede ne mogu biti niže od količina navedenih u sljedećoj tablici.

DuhanAlkohol
800 cigareta10 litara žestokog pića
400 cigarilosa20 litara pojačanog vina (kao što su porto i šeri)
200 cigara90 litara vina (od čega najviše 60 litara pjenušanog vina)
1 kg duhana110 litara piva

ULAZAK U EU

Ako ulazite u EU iz zemlje koja nije država članica EU-a, za osobnu uporabu smijete unijeti robu oslobođenu poreza na dodanu vrijednost (PDV) i trošarina u količinama navedenima u nastavku. To se odnosi i na putnike iz područja na kojima se ne primjenjuju pravila EU-a o PDV-u i trošarinama. Postoji više i niže ograničenje količine duhana koju je dopušteno unijeti u EU ovisno o zemlji; stoga provjerite carinske propise države članice EU-a koju posjećujete. Te dopuštene količine duhana i alkohola ne odnose se na putnike mlađe od 17 godina. Ako putujete iz jedne države članice EU-a u drugu preko zemlje koja nije članica EU-a (npr. Švicarska), morat ćete provjeriti carinske propise te zemlje.

Duhan Alkohol
Više ograničenjeNiže ograničenje

1 litra jakih alkoholnih pića ili etilnog alkohola 

ili 2litre pojačanog ili pjenušavog vina

200 cigareta40 cigareta
100 cigarilosa20 cigarilosa4 litre negaziranog vina
50 cigara10 cigara16 litara piva
250 grama duhana50 grama duhana

Ostala roba, uključujući parfeme

  • Za putnike u zračnom ili pomorskom prometu: do vrijednosti od 430 eura.
  • Za ostale putnike: do vrijednosti od 300 eura.

U nekim je zemljama EU-a to ograničenje strože za putnike mlađe od 15 godina, ali ne smije biti niže od 150 eura.

 

CESTOVNO PUTOVANJE

Mnoge države članice naplaćuju korištenje svojih cesta u obliku cestarina (na temelju udaljenosti) ili vinjeta (na temelju vremena). EU prati te sustave naplate da bi se osiguralo da su razmjerni i da se njima ne provodi diskriminacija stranih ili povremenih korisnika.

Sigurna vožnja

U svim državama članicama EU-a moraju se upotrebljavati sigurnosni pojasevi u vozilima u kojima su ugrađeni. Djeca moraju biti propisno vezana. Uporaba mobilnog telefona tijekom vožnje znatno povećava rizik od prometne nesreće te je zabranjena u svim državama članicama EU-a te na Islandu, u Lihtenštajnu, Norveškoj i Švicarskoj, osim uz uporabu uređaja za bez ručno telefoniranje. Najviša dopuštena razina alkohola u krvi kreće se od 0 mg/ml do 0,8 mg/ml, ovisno o zemlji. Vozače koji voze prebrzo ili pod utjecajem alkohola moguće je pronaći zahvaljujući poboljšanoj prekograničnoj razmjeni podataka.
Imajte na umu da se u Cipru, Irskoj i Malti vozi lijevom stranom ceste, a u nekim državama kao što su Belgija, Francuska, Nizozemska i Portugal vrijedi pravilo prednosti vozila s desne strane.

PUTOVANJE ZRAČNIM PUTEM

Stvaranje jedinstvenog europskog tržišta zračnog prijevoza prije 30 godina omogućilo je jeftinije letove i veći izbor prijevoznika, ruta i usluga za putnike.

Europski zračni promet među najsigurnijima je u svijetu. Radi još veće sigurnosti zračni prijevoznici koji nisu iz EU-a moraju imati odobrenje kojim se potvrđuje da ispunjavaju međunarodne sigurnosne standarde. Osim toga, njihovi zrakoplovi mogu biti pregledani u Europi i bit će im zabranjeno prometovanje u europskom zračnom prostoru ako se utvrdi da su nesigurni ili da nisu pod dovoljnim nadzorom nadležnih tijela svoje zemlje.

Za sve odlazne letove iz zračnih luka EU-a vrijede zajednička pravila EU-a o sigurnosnim provjerama putnika, ručne i predane prtljage. Ograničena je količina tekućina u ručnoj prtljazi i postoji zajednički popis predmeta koji nisu dopušteni u ručnoj ili predanoj prtljazi.

PUTOVANJE ŽELJEZNICOM

Željeznica je i dalje jedan od najsigurnijih i najpopularnijih načina prijevoza u Europi te ima važnu ulogu u ambicijama EU-a da do 2050. postane klimatski neutralan. EU ima više od 200 000 km željezničkih pruga. Oko 9 000 km pokriveno je brzim linijama koje povezuju važne rute kao što su Pariz – Bruxelles – Amsterdam – Köln, Milano – Rim i Barcelona – Madrid, a gradi ih se još. EU radi na poticanju usluga željezničkog prijevoza putnika na velike udaljenosti i prekograničnog željezničkog prijevoza putnika, uključujući noćne vlakove. Cilj mu je do 2030. udvostručiti, a do 2050. utrostručiti željeznički promet velikih brzina.

VODNIM PUTOVIMA

Među lukama EU-a postoje brojni pomorski pravci na kojima se nude redovite i kvalitetne usluge prijevoza koje mogu poslužiti kao zamjena ili dopuna cestovnom, zračnom ili željezničkom prijevozu. Postoji i oko 42 000 km plovnih rijeka, kanala i jezera.

 

OSTALE INFORMACIJE

Mobilni telefoni

Pretplatnici iz EU-a na putovanju unutar EU-u mogu koristiti svoj mobilni telefon jednako kao i kod kuće, bez plaćanja dodatnih naknada. Pravila „u roamingu kao kod kuće”, koja se primjenjuju i na Island, Lihtenštajn i Norvešku, 2022. produljena su za još 10 godina. Ako planirate boraviti u drugoj državi članici EU-a nekoliko mjeseci, preporučujemo da se kod svojeg operatera informirate o politici poštene uporabe.

Bežična mreža

Zahvaljujući uspostavi pristupnih točaka za bežični internet koje financira EU u tisućama lokalnih zajednica cijele Europe sada još više građana ima besplatan pristup internetu. Možete se besplatno spajati u knjižnicama, na trgovima, u parkovima, muzejima i drugim javnim mjestima na kojima vidite simbol WiFi4EU.

Jedinstveni europski broj za hitne slučajeve: 112

Hitne službe u svim državama članicama EU-a možete nazvati s bilo kojeg telefona, fiksnog ili mobilnog, pozivom na besplatan broj 112.

Svaku krađu prijavite mjesnoj policiji. Zahtjevu za osiguranje ili odštetnom zahtjevu morat ćete priložiti policijsko izvješće. Ako vam je ukradena putovnica ili osobna iskaznica, prijavite krađu konzulatu ili veleposlanstvu svoje zemlje i policiji.

Ako trebate pomoć u zemlji izvan EU-a u kojoj nema vašeg veleposlanstva ni konzulata, možete se obratiti veleposlanstvu ili konzulatu bilo koje druge države članice EU-a.

 

  Austrija / Österreich
Latvija (često zvana Letonija)  
  Blog
Dodatne informacije
POVEZNICE
#Intrastat #Robna razmjena #Tarifni brojevi #Carina #Kombinirana nomeklatura #Incoterms #Statistika #Primitak #Otprema #Izvještavanje #Prikupljanje podataka #HS kodovi #Europa #Europska Unija #Intrastat usluge #Usluge izvještavanja #Usluge #Eurostat #Intrastat obrazac #Obveznici intrastat izvještavanja #Intrastat obveznici #Intrastat sustav #Prijava u intrastat #Intrastat izvještaji #Intrastat referent #Intrastat podaci #Kako pojednostaviti obvezu izvještavanja #Prijava izvještaja #Rok za dostavu izvještaja #Intrastat u Hrvatskoj #Rok za dostavu Intrastat #PDV #Međunarodna trgovina #Ministarstvo financija #VIES sustav #Izvoz iz EU #Uvoz u EU #TARIC #Harmonizirani sustav #Profesionalna usluga #HS sustav #Schengensko područje
PRATITE NAS
Find Us On Facebook
TWIITTER
https://twitter.com/Intrastat_HR

POVEZANO

INTRASTAT i HR O Intrastatu
EUROPA Dodatne informacije
Carinska unija EU-a u praksi O Intrastatu
Put svile Dodatne informacije
Uvoz, izvoz i trgovina u Europskoj uniji O Intrastatu
POVEZNICE
#Intrastat #Robna razmjena #Tarifni brojevi #Carina #Kombinirana nomeklatura #Incoterms #Statistika #Primitak #Otprema #Izvještavanje #Prikupljanje podataka #HS kodovi #Europa #Europska Unija #Intrastat usluge #Usluge izvještavanja #Usluge #Eurostat #Intrastat obrazac #Obveznici intrastat izvještavanja #Intrastat obveznici #Intrastat sustav #Prijava u intrastat #Intrastat izvještaji #Intrastat referent #Intrastat podaci #Kako pojednostaviti obvezu izvještavanja #Prijava izvještaja #Rok za dostavu izvještaja #Intrastat u Hrvatskoj #Rok za dostavu Intrastat #PDV #Međunarodna trgovina #Ministarstvo financija #VIES sustav #Izvoz iz EU #Uvoz u EU #TARIC #Harmonizirani sustav #Profesionalna usluga #HS sustav #Schengensko područje
PRATITE NAS
Find Us On Facebook
TWIITTER
https://twitter.com/Intrastat_HR
O nama

Dugogodišnje iskustvo u carinskom poslovanju.
Specijalizirani smo za Intrastat izvještaje i bavimo se samo njima.
Individualno pristupamo svakom klijentu. S vama smo od samog početka prijave u sustav, dajemo vam smjernice za dostavljanje informacija i surađujemo s vašim Intrastat referentom.

SAZNAJTE VIŠE

INTRASTAT usluge

Intrastat prijave

Prikupljanje intrastat podataka

Izrada intrastat izvještaja

Prijava intrastat izvještaja

Korisnik

SJEDIŠTE: Koparska 54, 52100 Pula, Hrvatska
URED: Mihelići 2, 52440 Poreč, Hrvatska
TEL:
+385 (0)99 418 4182
EMAIL:
info@intrastat-eu.hr

© Copyright INTRASTAT 2023. All Rights Reserved.

Dizajnerica Izrada web stranica | CMS | Hosting | SEO